Mimořádné katecheze - Adventní doba - 2. neděle

Milé děti, milí rodičové,

na adventním svícnu nám hoří již dvě svíce. Pokud se ptáte, proč se na těchto stránkách objevuje adventní téma až nyní, nabízí se jednoduché vysvětlení. Oproti minulému roku, kdy jsme se nemohli potkávat při mši v kostele, tuto možnost letos máme. Pro děti je po mši připraveno povídání a aktivita v kroužku, pěkně naživo. Protože ale hodně dětí i celých rodin do kostela přijít nemůže z důvodu nemoci či karantény, chceme jim nabídnout možnost také se zapojit a mít přehled o tom, jak pokračuje společný projekt.

Spolu se svatými rozsvítíme město

Jak jistě všichni víte, advent je dobou čekání a příprav na příchod spasitele. Postupně rozsvěcujeme svíce na adventních věncích a přibívající světlo zahání tmu našeho světa. Naděje i radost v našich srdcích roste a s nedočkavostí vyhlížíme Jeho příchod.

Tento rok jsme se spolu s dětmi rozhodli rozsvěcet nejen svíčky na věci, ale dokonce celé město. Jak? Přece dobrými skutky. Tím, že sami někomu pomůžeme, někoho potěšíme, za někoho se pomodlíme, něčeho se vzdáme. Pomocníky a příkladem nám budou nspirací nám mohou být světci, se kterými se během adventu seznámíme a které si právě v těchto dnech připomínáme. Další důležitou pomůckou je také adventní kalendář plný úkolů z dílny rodiny Ryšavých. Pokud jej ještě nemáte, je stále k vyzvednutí v kostele, přípedně je ke stažení jej najdete zde:

Adventní kalendář

A teď už se pojďte se s námi podívat, jak senám daří.

návštěva sv. Mikuláše

Děti byly moc šikovné v plnění úkolů. Ve městě se rozsvítilo mnoho hvězdiček.

Milé děti, na adventním svícnu nám hoří 2 svíce a to znamená, že dnes společně slavíme druhou nedělí adventní. Už podruhé se setkáváme, abychom spolu s Marií, Josefem a oslíkem putovali k Betlému.

Na cestě, kterou jsme pro vás postavily v našem kostele a který můžete na fotografiích sledovat, jsou naši poutníci již o kus dál. Aby lépe viděli na cestu, na nebi se jim postupně rozsvěcují hvězdy.

Pojďte si tedy spolu s námi poslechnout druhý adventní příběh.

Poslechni si adventní příběh:
Sv. Mikuláš

Milé děti, svatého Mikuláše už jistě všichni znáte. Když se řekne "svatý Mikuláš," každý si jistě vybaví muže s bílými vousy, biskupskou mitrou, berlou a dlouhým pláštěm, jak rozdává dárky dětem. Je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších svatých.

Svatý Mikuláš byl biskupem ve městě Myra. Přesto, že žil už před dávnými časy, může být svou každodenní laskavostí, dobrotou a štědrostí vzorem také nám všem. Jeho příklad nás učí nehledět jen na sebe a svá přání, ale vidět kolem sebe také lidi slabší, nemocné, osamělé, lidi v nouzi, zkrátka ty, kteří potřebují pomoc.

Svatý Mikuláš má svátek v neděli 6. prosince. Některé z vás ale možná navštíví už v sobotu večer ve vašich domovech. Zazpíváte mu písničku, možná povíte básničku a svatý Mikuláš vás jistě odmění nějakou drobností.

Věřím, že vás jeho návštěva i dáreček potěší. Také vy se můžete stát na chvíli takovým Mikulášem. Stačí někoho ze svého okolí potěšit. Zkusíte to?

Pokud budete mít náladu, nabízíme ještě pár aktivit, ve kterých sv. Mikuláše lépe poznáte.

Mladší děti

Legenda o sv. Mikulášovi (převzato ze stánek www.deti.vira.cz)

Starší děti

Dopis k zamyšlení (převzato z aktuálního čísla časopisu DUHA)

Písnička (převzato z aktuálního čísla časopisu DUHA)

Zde nabízíme odkaz na pěkný pořad České televize o postavě svatého Mikuláše a tradicích, které jsou se slavením jeho svátku spojené: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-nase-tradice/212562260400001-mikulas/.

Zpět