Mimořádné katecheze pro děti

Postní doba

3. neděle postní
Ahoj děti,

již 3. neděli Vás vítáme v naší Škole sv. Josefa. Co jsme se zatím naučili? No, je toho celkem dost. Zjistili jsme, jaké povolání měl sv. Josef a jaká povolání vykonávali naši rodiče a prarodiče.

Minulý týden jsme měli za úkol zjistit, jakou práci dělá tesař a jaké používá nářadí a také některá nářadí pojmenovat. Třeba ta, která jsme viděli při návštěvě dílny.

A také jsme měli zjistit, co znamená, když je někdo „patron“ a čeho je patronem sv. Josef.

Zvládli jste všechny úkoly a postavili si další část domu? Pojďte se s námi podívat, jak jsme to zvládli my.

Úkoly pro tento týden
  1. Zjisti, co všechno je doma ze dřeva a z jakého druhu.
  2. Sv. Josef znal jako tesař určitě různé druhy stromů. Zkus na procházce poznat stromy podle kůry, kmenu a větví.
  3. Sv. Josef se nechválil tím, kolik toho uměl a udělal. Tajně doma někomu pomoz a nechlub se tím.

Hodně sil do plnění úkolů nového postního týdne.

2. neděle postní
Milé děti,

vítáme vás dnes, 2. neděli postní ve ŠKOLE SVATÉHO JOSEFA, ve které se učíme od svatého Josefa, ale také vzájemně jeden od druhého.

Během uplynulého týdne jsme měli možnost ve svých rodinách splnit 2 úkoly. Začali jsme společně poznávat svatého Josefa a možná také naše vlastní kořeny. Jak se vám plnění úkolu líbilo a jak se vám dařilo? Zjistili jste něco nového nebo něco, co vás překvapilo? Začali jste se stavbou domu? Nebo zatím váháte jestli do toho jít?

Zdá se vám, že se vás moc ptám? Pojďte, přijměte pozvání k tomu, abyste se podívali, jak se dařilo nám. Spolu s našimi dětmi jsme pro vás natočili krátké video. Povíme vám v něm, jak se nám dařilo, uvidíte jak vypadá "stavba" našeho domu a pokud budete při sledování videa pozorně poslouchat, jistě si zapamatujete také nové úkoly pro příští týden.

Viděli jste náš domeček? U nás doma za každý splněný úkol vybarvíme jeden trám. Jsme ale moc zvědaví, jak to vypadá u vás. Pochlubíte se? Velmi se těšíme, že nám napíšete nebo také natočíte krátké video o tom, jak se vám daří plnit úkoly. Budeme moc rádi, když pošlete také fotografii vašich domečků či splněných úkolů. Rádi vaše obrázky a videa zveřejníme i na těchto stránkách.

Pište na katecheze.kurim@seznam.cz.

Z minulé neděle už víme, že svatý Josef byl tesař. V povídání Jany z minulého týdne jsme se dozvěděli také, že tesař v oné dávné době domy nejen stavěl, ale také navrhoval a vyráběl do nich nábytek. Pojďme zjistit také něco nového o tom, CO UMÍ SVATÝ JOSEF A CO UMÍM JÁ

Úkoly pro tento týden
  1. Zjisti, jaké nářadí používá tesař. Pojmenuj různé druhy nářadí, které máte doma. S úkolem ti může pomoci obrázek níže.
  2. Podívej se s rodiči k nějakému řemeslníkovi do dílny nebo popros tatínka (dědečka), ať ti ukáže svou dílnu.
  3. Zjisti, co znamená slovo „patron“ a koho je sv. Josef patronem.
Další aktivity
1. neděle postní
Milé děti,

tento týden, na popeleční středu, jsme společně vstoupili do postní doby. Postní doba trvá 40 dní a je určena k tomu, abychom si uklidili ve svých srdcích a abychom se učili více naslouchat tomu, co nám Pán Bůh chce říct, co nás chce naučit.

Když se řekne půst, možná vás napadne méně jíst. To ale zdaleka nemusí být všechno. Postit se může znamenat také odříct si něco, co mám rád. Hrát méně na počítači, odložit telefon, tablet, méně koukat na televizi.

Postní doba ale nemůže být pouze o zákazech a omezeních. V některých činnostech bychom měli, právě naopak, pořádně zabrat. Můžeme více snažit dělat dobré skutky. Rozhlédněte se kolem sebe. Mockrát za den uvidíte příležitost, jak někomu pomoci. Rodičům, sourozencům, spolužákům. Někdy je pomocí i úsměv a milé slovo. Další způsob, jak prožívat půst je snaha více se s ostatními dělit. O sladkosti, hračky ale i o vlastní radost a nebo o dobrou radu.

V postní době se můžeme také snažit být více s Pánem Ježíšem. Více se modlit a číst Boží slovo v Bibli. Můžeme se také učit a poznávat nové věci, které nám budou pomáhat a ukazovat správnou cestu za Ježíšem. Takovou cestu nám mohou svým životem ukazovat svatí.

Pokud máte zájem jít touto cestou a poznat světce, který nám může být velkým vzorem,
dejte se spolu s námi

Do školy sv. Josefa

Proč právě sv. Josef?

Svatého Josefa vybral papež František a věnuje mu celý rok 2021. Svatý otec si přeje, abychom tohoto světce lépe poznávali, abychom se od něj učili a nechali vést v každodenních situacích.

Jako učni u svého mistra se budeme také my učit u sv. Josefa jeho přístupu k lidem, k práci, životu a také jeho oddanosti Bohu. Pokusíme se také společně „budovat dřevěný dům.“ Dům pro nás, pro rodinu, farnost či celé město.

U domu jsou důležité pevné základy

Svatý Josef byl manželem Panny Marie a pěstounem Ježíše. Byl pevnou oporou a ochráncem Svaté Rodiny. Pevnou oporou mohl své rodině být proto, protože svůj život sám postavil na tom nejlepším základu – na Bohu. Sloužil Bohu věrně celý svůj život. Proto mu také Bůh svěřil výchovu svého syna Ježíše. Také Ježíš sám je pevný jako skála, když na poušti nepodléhá pokušení a zůstává věrný svému poslání. Ježíš je skála, na které my všichni můžeme stavět. Na něm můžeme stavět "domy" svých životů.

Stavba domu

Jak už víte, budete stavět dům. Vaše stavba poroste podle toho, jak se vám podaří plnit zadané úkoly. Nové úkoly naleznete každou neděli na těchto stránkách a za každý splněný úkol se ve stavbě posunete o kousek dál. Úkoly nás budou seznamovat se svatým Josefem, budou obracet naši pozornost k nejbližším, k Pánu Bohu, do našich srdcí, ale také nás naučí novým praktickým dovednostem.

Domečky můžete stavět dle předloh, které najdete níže. Pokud budete mít chuť postit se do jiné stavby, směle do toho. Jen nezapomeňte, že dům musí růst postupně :D

Inspirace pro tvorbu domů

Dům s postupným vybarvováním (po splnění úkolu vymalujete jeden trám), nalepíte dřívko od nanuku, ...). Pod fotografie naleznete k vytištění a vybarvení obrys domu s pevnými kamennými základy.

Zobrazit v pdf - OBRYS DOMU K VYTIŠTĚNÍ

Dům s přibývajícími kolíčkovými trámy. Po splnění úkolu přidáte nový trám.

Úkoly pro tento týden
  1. Zjistěte, jaké povolání vykonával svatý Josef a co toto povolání obnášelo.
  2. Jeho zadání (i odpověď na 1. úkol) najdete v této nahrávce:

Další aktivity

Vánoční doba

Tři králové

Milé děti, dnes nám do betléma doputují tři králové. Putují již řadu dní. Pojďte si poslechnout, jak to s tou jejich cestou bylo.

Poslechni si příběh:
Štědrý den

Milé děti, konečně jsme se dočkali. Stromeček svítí a do jesliček v Betlémě Marie položila děťátko. Malého Ježíška. K betlému přišlo mnoho lidí, aby se mu poklonili a předali své dary. pojďte si poslechnout příběh o ovečce, která si pro Ježíška také připravila krásný dárek.

Poslechni si příběh:

Ovečka darovala Ježíškovi vzácný dar. Byl její dar pro Ježíška užitečný? Čím?


Všimli jste si na první fotografii, kdo v dáli míří k Betlému, aby se Ježíškovi poklonil?

Správně, jsou to:

Ale ti mají před sebou ještě kousek cesty.

Adventní doba

Zatím se nemůžeme ve větším počtu setkávat při slavení nedělních mší. Pokud ale také chcete s Marií a Josefem putovat z Nazareta do Betléma, budeme rádi, když se k nám připojíte.

Každou adventní neděli bude pro vás na těchto stránkách připravený nový příběh, ve kterém se posuneme vždy o kousek blíže k Betlému. Kromě povídání se můžete těšit také na jiná malá překvapení. Těšíme se na setkání Jana, Eva, Anička.

4. neděle adventní

Na věnci adventním čtyři svíčky hoří, čtyři dny zbývají, než se narodí. Milé děti, aby vám tento čas rychleji plynul, máme pro vás další část příběhu. Tentokrát bude největším hrdinou Mariin oslík.

Poslechni si adventní příběh:
nejen pro starší děti čtení na zamyšlení
3. neděle adventní

Milé děti, na adventním věnci se nám rozhořela další svíce a my můžeme slavit 3. adventní neděli. Poutníci na cestě do Betléma se opět posunuli o další kus cesty a tentokrát je na cestě čekalo strádání, ze kterého jim pomohla nečekaná přítelkyně, jedlička.

Jakou roli sehrála v jejich příběhu? A jak bude putování Marie, Josefa a oslíka pokračovat? Poslechněte si vše v dalším příběhu.

Poslechni si adventní příběh:

I tentokrát jsme si pro vás připravili několik úkolů.

Mladší děti

Bludiště

Starší děti
Mučednický příběh sv. Lucie.

Hra

2. neděle adventní

Milé děti, na adventním svícnu nám hoří 2 svíce a to znamená, že dnes společně slavíme druhou nedělí adventní. Už podruhé se setkáváme, abychom spolu s Marií, Josefem a oslíkem putovali k Betlému.

Na cestě, kterou jsme pro vás postavily v našem kostele a který můžete na fotografiích sledovat, jsou naši poutníci již o kus dál. Aby lépe viděli na cestu, na nebi se jim postupně rozsvěcují hvězdy.

Pojďte si tedy spolu s námi poslechnout druhý adventní příběh.

Poslechni si adventní příběh:
Sv. Mikuláš

Milé děti, svatého Mikuláše už jistě všichni znáte. Když se řekne "svatý Mikuláš," každý si jistě vybaví muže s bílými vousy, biskupskou mitrou, berlou a dlouhým pláštěm, jak rozdává dárky dětem. Je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších svatých.

Svatý Mikuláš byl biskupem ve městě Myra. Přesto, že žil už před dávnými časy, může být svou každodenní laskavostí, dobrotou a štědrostí vzorem také nám všem. Jeho příklad nás učí nehledět jen na sebe a svá přání, ale vidět kolem sebe také lidi slabší, nemocné, osamělé, lidi v nouzi, zkrátka ty, kteří potřebují pomoc.

Svatý Mikuláš má svátek v neděli 6. prosince. Některé z vás ale možná navštíví už v sobotu večer ve vašich domovech. Zazpíváte mu písničku, možná povíte básničku a svatý Mikuláš vás jistě odmění nějakou drobností.

Věřím, že vás jeho návštěva i dáreček potěší. Také vy se můžete stát na chvíli takovým Mikulášem. Stačí někoho ze svého okolí potěšit. Zkusíte to?

Pokud budete mít náladu, nabízíme ještě pár aktivit, ve kterých sv. Mikuláše lépe poznáte.

Mladší děti

Legenda o sv. Mikulášovi (převzato ze stánek www.deti.vira.cz)

Starší děti

Dopis k zamyšlení (převzato z aktuálního čísla časopisu DUHA)

Písnička (převzato z aktuálního čísla časopisu DUHA)

Zde nabízíme odkaz na pěkný pořad České televize o postavě svatého Mikuláše a tradicích, které jsou se slavením jeho svátku spojené: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-nase-tradice/212562260400001-mikulas/.

1. neděle adventní

Úkol pro tento týden: prohlédni si adventní kalendář. Můžeš si jej nechat vytisknout. Kalendář můžeš mít barevný, ale najdeš zde i verzi k vymalování. Podaří se ti během týdne splnit některý z úkolů, který je v kalendáři pro tebe připravený?

Poslechni si adventní příběh: