Farní tábor - 2019

Obecné informace

Fotogalerie je ke zhlédnutí zde.

Farní tábor na téma Piráti z Ostrova se uskuteční 15.-21.8. 2019 na faře v Ostrově u Macochy. Je určen pro děti od 7 let a vychozené první třídy až do 14 let. Aktivity na táboře jsou zaměřeny na rozvoj přátelství s vrstevníky i s Bohem a na užití společného času v přírodě, zároveň také na společné práci pro chod tábora a na rozvoj tvořivých, pohybových i duchovních schopností. Táboru bude předcházet víkendovka 15.-16.6. 2019) na faře, více se o ní dozvíte v samostatném článku.
Praktické informace k táboru:
Cena: 2.000 Kč
V ceně je zahrnuto technické a materiální zajištění tábora, stravování 5x denně, ubytování a doprava. Do ceny je zahrnuta i předtáborová víkendovka, jejíž náklady nepřesáhnou 200 Kč. Konečná cena tábora závisí na počtu účastníků, a bude tedy upřesněna podle zájmu dětí o farní tábor. Byli bychom neradi, kdyby byla cena tábora překážkou k přihlášení dítěte na tábor. V takových případech se na ceně rádi domluvíme individuálně.
Kontakt na hlavního vedoucího: jakubplaner@seznam.cz, 773 295 152
Kontakt na zástupce vedoucího: stepankakytnerova@seznam.cz, 725 089 469

Předtáborová víkendovka

Koná se 15.-16. 6. 2019 na kuřimské faře

Pořádáme ji proto, abychom se seznámili s dětmi které s námi pojedou na tábor a dokázali jim tak program ušít na míru. Také k tomu, aby se poznaly děti mezi sebou a tábor probíhal v rodinné atmosféře.
Sraz: v sobotu 15.6. v 9:45 na kuřimské faře
Konec: v neděli 16.6. v 9:30 začátkem mše svaté
S sebou: spacák, karimatku, přezůvky, šátek, propisku, sešit nebo deník, vhodné oblečení na běhání i dovnitř, hygienické potřeby, buchtu na nedělní snídani, dobrou náladu, část dopisu, který byl dětem doručen.
Cena: víkendovka je zahrnuta v ceně farního tábora.
Kontakt: jakubplaner@seznam.cz; +420 773 295 152

První den

Milí rodiče a příznivci farního tábora, dnes jsme zahájili náš týden na Ostrově. Ráno jsme se sešli na faře, kde jsme si od Vás převzaly dítka. Naše putování začalo mší a následovalo pár her na hřišti u fary. Poté jsme děti rozdělili na starší a mladší a vyrazili ve dvou skupinách na vlak. Starší děti šly pěšky 13 kilometrů z Blanska a cestou hrály pochodové hry. Mladší děti šly kilometrů 6 a po cestě měly zastávku na hradě kde stavěly věž a vyráběly bílou paní. U Macochy se obě skupiny potkaly a společně dorazily na faru v Ostrově, kde se ubytovaly. Následoval oběd v podobě výborných halušek a chvíle volna po které jsme společně interaktivně probrali a naučili se pravidla tábora, ke kterým jsme si zahráli vtipné scénky. Zlatým hřebem byl táborák s uvítacím rituálem. Po promluvě o přátelství jsme každý k ohýnku přidávali jedno polínko, představovali se a pozorovali jak oheň s každým polínkem roste stejně jako ohně v našich srdcích s každým přítelem. Po rituálu přišla do našeho středu pirátka. Vysvětlila nám že je už deset let na ostrově sama, odsouzená do vyhnanství a že chce být svobodná. Taky nám objasnila, že piráti nejsou jen loupežní námořníci, ale že jako piráti jsou označováni lidé na kraji společnosti, mnohdy i čestní, kterým jen společnost nerozumí. Když jsme slíbili pirátce pomoct, poseděli jsme chvíli u ohně s kytarami a písničkami a povečeřeli chlebíky s česnekovou pomazánkou. Celý den se krásně podařil, děti jsou spokojeně uložené ve spacácích. Tak dobrou noc a ozveme se zase zítra.

Druhý den

Johoho! Milí rodiče, naše pirátská dobrodružství pokračují!
Dopoledne se (hned po rozcvičce, snídani a společné modlitbě) věnujeme zvelebování fary a zabydlování. Zdobíme nástěnky, vyrábíme papírové řetězy, origamy a podobně. Po obědě máme naplánovaný akčnější program. Nejprve mají jít děti po skupinkách po trase po vesnici a zakreslit její mapu, poté se chystáme do lesa učit se stavět přístřešky. Bohužel nám ale plány kazí déšť. Děti se z kreslení mapy vrací dříve a hned jak se převlečou do suchého, nahrazujeme zbytek programu vtipným divadlem, při kterém jejich mapy hodnotíme. Největší úspěch a zároveň odpor získává inženýrka Rýpavá která dostává svému příjmení a není ani trochu příjemná. Poté už je čas pouze na rychlou hru na lasery, při které se děti vydovádí a následuje večeře a chvilka volna při které část hraje deskové hry, část píše dopisy a část se přesouvá na hřiště na fotbal. Také máme na dvoře nataženou lanovku, na které se děti vozí. Nebojte, vše je plně zajištěné a hlídané. Po večeři máme s dětmi krátké zhodnocení dne a modlitbu a o. Jaroslav nám čte příběh o maďarském zázraku. A teď už hurá spát.

Třetí den

Zdravíme z Ostrova! Dnešní den byl víceměně klidový. Dopoledne jsme navštívili nedalekou jeskyni Balcarka a děti absolvovaly kvíz co si z ní zapamatovaly. V poledním klidu jsme si zahráli vyprošenou vlajkovanou. Odpoledne bylo věnované velké hře o Božím soudu. Nejprve přišli anděl Petronel s čertem Uriášem (návštěva, takže je děti neznaly a měly celkem respekt) kteří nám řekli že jdou na kontrolu a že musíme udělat co nejvíce dobrých skutků. Poté byly děti rozděleny do skupin k jednotlivým vedoucím a vydali se do vesnice dělat dobro. Bylo na jejich uvážení, zda budou zvonit na domy, ptát se lidí na ulici, modlit se nebo třeba sbírat odpadky. Nakonec přišly skupinky k velké dřevěné bráně na faru, kde seděl sv. Petr (otec Jaroslav) a Uriáš s Petronelem a vyslechli si co děti dělaly. Poté mohly děti projít branou do nebe na faru. Vymyslely toho opravdu hodně. Od odpadků, přes zametání ulic, modlení se a povídání si s lidmi, plení hrobů na hřbitově až k obdarovávání kolemjdoucích květinami. Někteří si dokonce troufli i zazvonit a hrabali seno nebo pomáhali se stavbou na zahradách. Hra měla spoustu pozitivních ohlasů a všechny bavila. Teď nás čeká už jen společná modlitba a reflexe dne, večerní čtení a spát. Díky za přízeň a modlitby a napíšu zase zítra.

Čtvrtý den

Milí rodiče,
Dnešní den začal pro děti moc příjemně, bez rozcvičky. Je totiž neděle a spěchali jsme na mši. Jako dopolední program dnes byla první várka workshopů-skupinek kde se děti mohou naučit něco nového. Dnes házenou, něco o focení a kreslení uhlem. Děti jsou nadšené a některé střídají i více workshopů. Odpoledne hrajeme velkou šifrovací hru po vesnici a divadlo Babylon. Každý ze čtyř týmů si vyslechne pohádku v cizím jazyce-ruštině, francouzštině, italštině a němčině. Mají za úkol poznat o jakou pohádku se jedná a večer ji ostatním týmům zahrát na dobrou noc. To nás čeká teď, takže jdu pozorovat co vytvořili krásného. Dobrou noc.

Pátý den

Milí rodiče,
dnes byl celý den trošku přeházený, protože jsme vyrazili na výlet. Po snídani jsme si vzali svačinky a vydali se šest kilometrů eo Šošůvky. Cestou jsme hráli pochodové hry a občas udělali zastávku na hru na louce nebo jídlo. K obědu jsme sebou měli nabalenou báječnou sekanou a děti si oběd v trávě pochvalovaly. Kolem půl třetí jsme dorazili k lomu v Šošůvce kde jsme se chtěli koupat. Voda byla průzračná a ani nebyla moc studená a tak jsme se s dětmi parádně vyřádili. Cestu zpátky jsme zvládli autobusem, už nás moc bolely nohy. Na faře jsme si pak zahráli vědomostní hru Riskuj! a nějaké deskovky. Teď nás čeká večerní modlitba a večerníček. Dobrou noc!

Šestý den

    Milí rodiče,
dnes byl celý den trošku přeházený, protože jsme vyrazili na výlet. Po snídani jsme si vzali svačinky a vydali se šest kilometrů eo Šošůvky. Cestou jsme hráli pochodové hry a občas udělali zastávku na hru na louce nebo jídlo. K obědu jsme sebou měli nabalenou báječnou sekanou a děti si oběd v trávě pochvalovaly. Kolem půl třetí jsme dorazili k lomu v Šošůvce kde jsme se chtěli koupat. Voda byla průzračná a ani nebyla moc studená a tak jsme se s dětmi parádně vyřádili. Cestu zpátky jsme zvládli autobusem, už nás moc bolely nohy. Na faře jsme si pak zahráli vědomostní hru Riskuj! a nějaké deskovky. Teď nás čeká večerní modlitba a večerníček. Dobrou noc!

Zpět na ročníky